Konserwacja maszyn laserowych CNC

Konserwacja maszyn CNC. Pojęcie to dobrze znane właścicielom maszyn laserowych, ale w praktyce często ignorowane. Bez sensu jest dopuszczać do sytuacji, kiedy nie możemy wykonać pracy na czas z powodu czegoś, czemu można było zapobiec dzięki regularnej konserwacji. Inwestycja w dobrą maszynę i oprogramowanie do nestingu ma na celu zwiększenie produktywności hali produkcyjnej. Wymaga zatem utrzymania w doskonałym stanie, by utrzymać pełną optymalizację. 

1. Zresetowanie ustawień optyki

Każda produkcja jest wyjątkowa. Lasery wykorzystywane są na całym świecie do wycinania różnorodnych materiałów, od aluminium po stal nierdzewną, z których następnie wykonywane są różnego rodzaju części. To, co, gdzie i jak wycinasz, powinno być brane pod uwagę przy opracowywaniu planu konserwacji maszyn laserowych. Ważne jest, aby pamiętać o materiałach, które są cięte, temperaturze i czystości na magazynie oraz umiejętnościach operatorów. Te zmienne mają duży wpływ na zużycie maszyny. Podczas gdy niektórzy producenci maszyn oferują sugerowane programy konserwacji, przedstawiamy cztery proste kroki, jakie użytkownicy maszyn laserowych powinni wykonywać co tydzień.
Optyka ustawiona niezgodnie ze specyfikacją może negatywnie wpłynąć na jakość cięcia oraz na  trwałość życia samej optyki. Po wykonaniu jakichkolwiek czynności na maszynie, ważne jest sprawdzenie, czy ustawienia urządzenia zostały przywrócone do pierwotnej specyfikacji OEM w celu uniknięcia tych problemów. Co więcej, warto wykonywać cotygodniową kontrolę, aby upewnić się, że ustawienia optyki są takie, jakie powinny być.
Konserwacja maszyn laserowych CNC: jak zapobiec awarii - SigmaNEST
Chcesz dowiedzieć się więcej o wdrożeniu fiber lasera –
kliknij tutaj!

2. Sprawdzenie współosiowości

Warto sprawdzić wyrównanie dysz wewnętrznych i zewnętrznych. Nie jest to trudne zadanie, ale często jest pomijane. Jeśli operator uruchamia maszynę laserową, gdy dysze nie są wyrównane, istnieje ryzyko nie tylko utraty wysokiej jakości cięcia i zmarnowaniu materiału, ale także uszkodzenia maszyny. Najlepiej zlecić to zadanie komuś, kto zazwyczaj kończy cotygodniowy okres pracy.

3. Kontrola chłodzenia

Temperatura odgrywa kluczową rolę. Nowa technologia agregatu chłodniczego sprawia, że konserwacja maszyn laserowych jest jeszcze łatwiejsza, ale nadal ważne jest, aby upewnić się, że cewki skraplacza i filtry pozostają czyste. Jeśli jednak urządzenie nie pracuje w weekendy, woda w agregacie może być bardziej przewodząca. Dlatego, ważne aby w poniedziałek operator uruchomił agregat przed uruchomieniem lasera. Jeśli tego nie zrobi, może dojść do uszkodzenia rezonatora. Powoduje to konieczność kosztownej naprawy, która spowodowałaby duży przestój.

4. Zachowanie czystości

Wydaje się, że myślenie o utrzymaniu czystości maszyny nie jest ważne, ale ma ono kluczowe znaczenie dla dobrej konserwacji zapobiegawczej. Gromadzenie drobnych resztek, smaru lub pyłu na maszynie może mieć negatywny wpływ na wydajność maszyny. Na przykład, nagromadzenie się brudu na listwie maszyny może spowodować przesunięcie materiału podczas cięcia, wpływając na optymalizację materiału i ogólną produktywność.
Wykonuj te cztery proste czynności w każdym tygodniu i przekonaj się, że twoja maszyna laserowa jest dobrze dostrojona. Upewnij się, że masz plan konserwacji maszyn specyficzny dla twojego magazynu. Nie zapominaj także ostrożnie obchodzić się z urządzeniem do cięcia laserowego, aby utrzymywać produktywność w hali produkcyjnej.
Szukasz sposobów, aby w pełni zoptymalizować swoją maszynę do cięcia laserowego? Odwiedź naszą stronęwww.sigma-nest.pl i poproś o pokaz!