Fiber laser – wdrożenie: nie pozwól sobie na porażkę!

Wdrożenie fiber lasera – 7 kluczowych obszarów

Każdy, kto zajmował się obróbką metali w sektorze produkcji w ciągu ostatnich 25 lat, mógł dostrzec wiele zmian. Maszyny plazmowe o wysokiej wydajności zastąpiły maszyny do cięcia tlenowo-paliwowego, lasery CO2 zastąpiły wykrawarki, a teraz fiber lasery zastępują lasery CO2.  Każda zmiana wprowadzana jest, aby poprawić wydajność. Przy przejściu na cięcie laserem światłowodowym jest dokładnie tak samo. Jednak w pędzie do instalacji nowych, superszybkich maszyn do cięcia, którym bardzo często towarzyszą zautomatyzowane magazyny i wieże odbiorcze (pozwalają wykorzystać maszynę do granic możliwości), można zauważyć, że prowadzenie takiego projektu wdrożeniowego może być znacznie bardziej skomplikowane, ale i interesujące niż można to było sobie wyobrazić.
Aby przejść sprawnie przez wdrożenie fiber lasera, należy skupić się na 7 kluczowych obszarach. Skupienie się na tych elementach implementacji sprawi, że oczekiwany zwrot z iwestycji  nie zostanie zastąpiony frustracją związaną z tą ogromną inwestycją.

1. Zespół: : Fiber laser – wdrożenie

Praca zespołowa będzie głównym czynnikiem efektywnego działania fiber lasera ze zautomatyzowaną wieżą. To tutaj ma początek wdrożenie z sukcesem! Rozwiązywanie złożonych wyzwań związanych z produkcją w fabryce zawsze było zadaniem zespołowym. Technologia nie może tego zmienić. Każde wdrożenie technologiczne jest wymagające. Inwestując ogromne koszty w maszyny do cięcia fiber laserem z rozbudowanymi konfiguracjami zarządzania materiałami, oczekujesz szybkiego zwrotu z inwestycji. Posiadanie zespołu z właściwą wiedzą pomaga napędzać maszynę i osiągać cele produkcyjne. Bez współpracy wydajność maszyny może być niedostateczna, a wszelkie przestoje mogą prowadzić do negatywnych skutków.
Wdrożenie fiber lasera
Chcesz dowiedzieć więcej o konserwacji maszyny laserowej – kliknij tutaj!

2. Testy: fiber laser – wdrożenie

Testowanie da Ci pewność, że Twoja firma jest na właściwej ścieżce inwestycyjnejKażdy zna inną drogę do sukcesu. Ważne jest, aby zarówno dostawca, jak i odbiorca podzielili się tą wiedzą i wspólnie wykorzystali ją produktywnie. Posiadanie komponentu testowego obejmującego technologię dostaw i procesów produkcyjnych dodaje ogromną wartość. Po tym wszystkim, ostatecznym celem w rzeczywistości są dobrze wykonane części oraz przewidywany zwrot z inwestycji.
Producenci maszyn zajmują się projektowaniem i budową najnowocześniejszego sprzętu. Aby sprostać stale zmieniającym się potrzebom producentów, te nowoczesne cuda techniki powinny mieć skalowalne komponenty i technologie, które pozwolą dostosować i rozwinąć biznes w przyszłości. Przy tak szybkim tempie zmian w dzisiejszym środowisku produkcyjnym, należy oczekiwać, że producenci maszyn będą regularnie prototypować i testować nowe urządzenia i technologie. To właśnie jest doskonały wskaźnik rozwoju.
Tymczasem programiści maszyn i zespoły zarządzające muszą mieć pewność, że są nie tylko częścią procesu, ale to oni w dużej mierze są procesem. Wiedza i umiejętności pracowników związane z pracą w takim zakładzie produkcyjnym będzie napędzać maszyny do uzyskania jeszcze lepszych efektów. Na początek należy określić dzienne cele produkcyjne. Określić swoją maksymalną przepustowość na magazynie jeszcze przed wdrożeniem lasera fiber. Aby się dobrze na to przygotować, pojemność magazynową powinno się zwiększyć kilkukrotnie. Mając na uwadze powyższą wiedzę, zaplanuj hipotetyczną szybkość działania maszyny z prędkością 10 razy większą od twojej obecnej. Zaplanuj każdy etap przepływu pracy. Przejdź przez te operację, dokumentując wszystko, co się dzieje na papierze.

Czego możesz się spodziewać? Zwiększenie prędkości na jednej stacji roboczej może powodować następujące problemy, a mianowicie:

Wąskie gardła na przodzie

Ze względu na przewidywaną szybkość przetwarzania materiału,  jest możliwość tworzenia kopii zapasowych dla programowania i pre-nestingu. W rzeczywistości, bez odpowiedniej organizacji, kopie zapasowe są nieuniknione.
Praktyki bezpieczeństwa są pomijane

Materiał poruszający się z tak dużą prędkością może sprawić, że personel skoncentruje się na tym, aby pozostać na czele, a nie zachować bezpieczeństwo.

Wąskie gardła na tyle
 Materiał jest załadowany do lasera fiber, wycięty i wysyłany dalej. Bez odpowiedniego planowania, zasoby mogą nie być gotowe do rozładunku i transportowania części wychodzących z maszyny. Tak samo, jak i procesy końcowe, które odbywają się na magazynie. Mogą nie być odpowiednio przygotowane do większych obrotów materiałowych, co może spowodować gromadzenie gotowych  części w przejściach.
Chcesz dowiedzieć więcej o oprogramowaniu do cięcia laserem – kliknij tutaj!
Poprzez 10-cio krotne przeprowadzone testy identyfikuj, dokumentuj, komunikuj się i zacznij rozwiązywać problemy, które znajdują się najbliżej, pod ręką. Wiele rozwiązań problemów pojawi się w wyniku rozszerzonego przepływu informacji o procesie produkcji. Ponadto ważnym krokiem może być ustalenie priorytetów dotyczących organizacji i dystrybucji informacji z pierwotnego zamówienia poprzez dostawę. Kluczowym obszarem wymagającym skupienia często jest to, w jaki sposób przepływ pracy jest prezentowany operacjom. Dostawcy oprogramowania, którzy są zaangażowani w realizację takiej technologii muszą widzieć ogólny obraz i dokładne szczegóły dotyczące produkcji. Zawierają one wyceny, importowanie plików, nesting, tworzenie kodu .NC, wysyłanie do maszyny, przetwarzanie opcji, obsługę części, wykończenie i zarządzanie odpadami oraz zapasami. Dostawcy oprogramowania powinni rozważyć odwzorowanie projektu w ramach procesu konsultacyjnego.

3. Zadania operacyjne: Fiber laser – wdrożenie

Interpretacja wyników testu doprowadzi w rzeczywistości do bardziej praktycznych oczekiwań dotyczących każdej nowej technologii, w tym lasera fiber i towarzyszące funkcje automatycznej obróbki materiałów. Zastanów się nad tym, jak Twój zespół może interpretować wiele problemów, wykrytych podczas testów:
 • Czy problem z obsługą maszyny może zostać rozwiązany przez aktualizację?
 • Czy jakieś fizyczne przeszkody mogą zaburzyć proces?
 • Czy jest to czynnik wiedzy o maszynie, do która wymaga szkolenie?
 • Czy brakuje zestawu umiejętności, które można rozwinąć wewnętrznie lub czy wynająć do tego zespół?
 • Czy przekazywane są najlepsze praktyki?
 • Czy wszyscy eksperci techniczni byli wcześniej wystarczająco zaangażowani w rozmowy wstępne?
 • Czy cel jest realistyczny i oparty na analizie? Określ oczekiwania na podstawie danych dotyczących współpracy, danych produkcyjnych i danych wejścia partnera technologicznego.

4. Cele i ich mierzalność: Fiber laser – wdrożenie 

Po zakupie zarówno maszyny, jak i oprogramowania, jesteś odpowiedzialny za ustalanie i osiąganie celówJeszcze raz: komunikacja odgrywa najważniejszą  rolę. Zarówno zespoły zarządzające, jak i zespoły produkcyjne powinny mieć: wystarczającą wiedzę dotyczącą działania lasera fiber oraz oczekiwań produkcyjnych (oczekiwanie zwrotu z inwestycji (ROI)),  potencjalne sposoby na rozwiązanie możliwych wyzwań, zasoby wewnętrzne i zewnętrzne oraz  uzgodniony harmonogram działań.

5. Wsparcie zewnętrzne: Fiber laser – wdrożenie

Dowiedź się, kiedy potrzebujesz wiedzy zewnętrznejWiedza prowadzi do sukcesu. Kiedy zrozumiesz, że Twój zespół może nie wiedzieć, w jaki sposób można zastosować i zoptymalizować każdą funkcję z inwestycji technologicznej, wtedy będziesz potrzebować pomocy. Tylko specyficzna zewnętrzna ekspertyza, mająca na celu zwiększenie produkcji w dziedzinie automatyzacji jest opcją i jedyną inwestycją, która może prowadzić do optymalnych efektów.

W kwestii oprogramowania zaledwie kilka funkcji może mieć potężny wpływ na całe wdrożenie:

 • Po pierwsze: aby zwiększyć produktywność, wydajność oraz zwrot z inwestycji, zintegruj i wymieszaj wszystkie zlecenia pracy.
 • Po drugie: maksymalnie zoptymalizuj rozkłady. Na przykład, użycie różnych sposobów wejść może zwiększyć rentowność i przepustowość. (Zmiana wejściowej pozycji  może  wymagać więcej przestrzeni między częściami, powodując, że każda detal na liście zajmie większą powierzchnie na arkuszu).
 • Po  trzecie: optymalizuj nesting, zmieniając metody i typy micro-złącz, aby zwiększyć wydajność i skrócić czas produkcji. Na przykład przez zarządzanie zakładkami, można całkowicie wyeliminować konieczność czasochłonnych dodatkowych czynności, takich jak szlifowanie.
 • Po czwarte: sprawdź parametry ruchu maszyny, które mogą znacznie poprawić produktywność i wydajność. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy w momencie cięcia detali część wyrywa się i zderza się z głowicą tnącą. Takie nieprzewidywalne sytuacje mogą wyłączyć maszynę stworzyć niechciane przestoje. Dobrze napisany kod .NC może zapobiec przewróceniu części.
 • Po piąte: praktykuj co roczne sprawdzanie wyciętego  złomu. Najprostsze zmiany procesu cięcia, takie jak wycinanie odpadów do bardziej zarządzanych rozmiarów, jak i recyklingu czy przechowywania, może zmniejszyć  ilość złomu.
 • Po szóste: podejście dotyczące kolejnych procesów oznaczania mogą znacznie zwiększyć wydajność i produktywność.

6. Elastyczność: Fiber laser – wdrożenie

Aby fabryka osiągnęła automatyzacje na miarę przemysłu 4.0, w większości przypadków wymagany jest pewien poziom personalizacji. Metody takiej personalizacji są różne. Na przykład wtyczki, które dostosowują oprogramowanie do unikalnego środowiska produkcyjnego, mogą być niezwykle przydatne z punktu widzenia inwestycji, jak i szkolenia. Kontakt z producentem lasera fiber lub dostawcą „inteligentnego” oprogramowania, którzy  spersonalizują automatyzację działania lasera fiber, zoptymalizuje  cały proces produkcyjny.

7. Śledzenie i raportowanie: Fiber laser – wdrożenie

Śledzenie i raportowanie odgrywają kluczowe znaczenie, nawet po osiągnięciu zamieronych celów i rozwiązaniu wszystkich problemów. Bez kwantyfikacji każdego kroku, z czasem nie jest możliwe budowanie dalszego programu działania. Gdy zespół wdrożeniowy doprowadzi do jednego benchmarku ROI, to będzie sygnałem ustawiania kolejnego. Z czasem laser fiber ze swoją wieżą automatyki staje się bardziej dopasowany do firmy. Wtedy śledzenie procesów staje się jeszcze ważniejsze. Za jakiś czas pojawi się nowa technologia, która podważy efektywność  i wydajność Twojej maszyny. Posiadanie pełnej wiedzy poprzez historię raportowania  pracy lasera fiber może być jedynym sposobem wiedzy tego, czy nowa maszyna będzie warta Twojej uwagi.