Technologia cięcia: Router CNC

Routery CNC, tak jak inne maszyny do obróbki CNC cechują się potrzebą stosowania niezależnych rozwiązań podczas programowania. Dlatego, odpowiednim i efektywnym rozwiązaniem do tego celu jest wykorzystanie oprogramowania CAD/CAM do optymalizacji cięcia SigmaNEST. Może ono zmaksymalizować proces obróbczy i produkcyjny w zakładzie. Korzystając z tych wskazówek przekonasz się, jakie rezultaty można osiągnąć dzięki oprogramowaniu SigmaNEST dla cięcia routerem CNC.

1. Technologia cięcia: Router CNC

Wbrew powszechnemu przekonaniu, routery CNC mogą wycinać to, co tradycyjnie uważano za części przeznaczone do toczenia czy frezowania, jednocześnie skracając czas potrzebny do przygotowania produkcji. Router może ciąć aluminium i twarde tworzywa sztuczne, wycinając z płaskich arkuszy zamiast wałków. Pozwala to na bardziej wydajniejsze cięcie dużych ilości części poprzez skrócenie czasów ustawień i przezbrojeń narzędzi, których wymagały by inne maszyny. 

2. Technologia cięcia: ścisła tolerancja

Pierwszą przeszkodą do pokonania podczas używania routera CNC jest uzyskanie ścisłych tolerancji. Producenci routerów twierdzą, iż może on utrzymywać dokładność cięcia tylko w zakresie +/-0,005 cala (+/-0,1 mm). Poprzez przejazdy zgrubne jest wycinany zbędny materiał odpadowy, a po jego usunięciu następują przejazdy wykańczające. W ten sposób uzyskuje się krawędź elementu o wysokiej tolerancji dokładności. Dzieje się tak dzięki temu, że narzędzie wykańczające charakteryzuje się wysoką sztywnością.  
Technologia cięcia: Router CNC - program SigmaNEST
Chcesz dowiedzieć się więcej o CAM na Router CNC –
kliknij tutaj!
To „narzędzie zgrubne” może być w łatwy sposób utworzone w bibliotece narzędzi SigmaNEST. Dzięki temu niema potrzeby ciągłego dostosowywania kompensacji obróbki. Tworząc narzędzie o większej średnicy niż jest w rzeczywistości, maszyna automatycznie odsunie głowicę od krawędzi części, na tą właśnie odległość. Umożliwi to wykonanie dodatkowego przejazdu wykańczającego do otrzymania odpowiedniej jakości krawędzi. Przykładowo, aby utworzyć narzędzie do obróbki zgrubnej o średnicy 125 mm, wprowadzenie średnicy tego narzędzia musi wynosić 130 mm. W wyniku tego zabiegu pozostanie jeszcze 2.5 mm naddatku, który zostanie usunięty przejazdem wykańczającym. Takie postępowanie pozwoli uzyskać krawędź o wysokiej jakości oraz żądanej dokładności tolerancji.

3. Router CNC: zastosowanie wielokrotnych przejazdów

Często wśród technologów pojawia się przeświadczenie, że niektóre z elementów do wycięcia na routerze są zbyt małe do tego rodzaju obróbki. Jest to mylne podejście z następującego powodu. Zastosowanie wielokrotnego przejazdu narzędzi do obróbki konturów zewnętrznych pozwala pozostawić cienkie płaty materiału. Będą one utrzymywać element w miejscu, zapewniając odpowiednie odciąganie wiórów ze stołu. Poprzez wielokrotne przejazdy usuwające warstwy aluminium lub tworzywa sztucznego, wynoszące po 0.5 mm, można następnie w prosty sposób oddzielić ostrym narzędziem części od ażuru. 
Chcesz dowiedzieć się więcej o programie CAM na router CNC SigmaNEST – skontaktuj się z nami!