Zlecenie produkcyjne: archiwizować czy usuwać?

Gratulacje, wykonałeś kolejne zlecenie produkcyjne! Teraz pozostaje tylko… zarchiwizować zlecenie. Jeśli do tej pory usuwałeś zakończone zlecenia produkcyjne, straciłeś masę wartościowych danych. Skończ z tym i zacznij dbać o swoje informacje.

Na czym polega archiwizacja?

Usunięcie zlecenia produkcyjnego wydaje się łatwiejsze, lecz jego archiwizacja jest jedyną słuszną praktyką. Archiwizując zlecenie zachowujesz wszystkie informacje w bazie danych, ale zostają przeniesione z listy zleceń produkcyjnych do zleceń archiwalnych.

Jak zarchiwizować dane w SigmaNEST?

Archiwizacja danych w SigmaNEST jest bardzo prosta. Z poziomu Zleceń Produkcyjnych należy wybrać opcje „Archiwum”, a następnie wybrać kryterium, na podstawie którego chcemy archiwizować zlecenia.

Zlecenia produkcyjne

Pierwszą metodą, jest archiwizacja wszystkich zaznaczonych zleceń produkcyjnych. Abyśmy mogli z niej skorzystać, w pierwszej kolejności należy zaznaczyć zlecenia, które mają podlegać przeniesieniu do archiwum. Kolejna opcja to archiwizacja wszystkich zleceń skończonych. Oznacza to, że do archiwum przeniesione zostaną wszystkie zlecenia produkcyjne, których status informuje o zakończeniu pracy. Ostatnia możliwość to archiwizacja wszystkich zleceń produkcyjnych w procesie, częściowo ukończonych lub zakończonych. Oznacza to, że konwersji na zlecenia archiwalne będą podlegać również zlecenie jeszcze nie ukończone. Należy pamiętać, że opcja katalogowania zleceń produkcyjnych w archiwum jest możliwa tylko w jedną stronę. Raz zarchiwizowane zlecenie nie może zostać przywrócone do listy zleceń produkcyjnych. Dlatego przenosząc zlecenia do archiwum trzeba być bardzo uważnym, aby nie popełnić błędu.

Kto może archiwizować zlecenie produkcyjne?

Archiwizację zleceń produkcyjnych mogą przeprowadzić tylko osoby, które posiadają do tego odpowiednie uprawnienia w SigmaNEST. W praktyce taką możliwość powinna mieć jedna osoba, będąca na stanowisku mistrza lub kierownika. Nie można dopuścić do sytuacji, w której każdy pracownik może wykonywać takie operacje, ze względu na nieodwracalność procesu.

Jak korzystać z archiwum danych archiwalnych?

Z archiwalnych zleceń produkcyjnych można korzystać za pomocą przeglądarki takich zleceń w SigmaNEST. Program pozwala filtrować je wg. numerów zleceń, części, programów, użytych arkuszy czy powstałych pozostałości. Dodatkowo w systemie istnieje opcja przygotowania odpowiedniego raportu, który będzie pokazywał wybrane dane w zależności od potrzeb klienta.

Szczegóły archiwum zleceń produkcyjnych

Dlaczego warto archiwizować zlecenia produkcyjne?

1. Poprawa wydajności hali produkcyjnej

Zarchiwizowane dane można wykorzystać do śledzenia pracy maszyny, ilości odpadów, odrzuconych części, daty wykonania programów i ukończenia zlecenia produkcyjnych, wykorzystanych arkuszy, całkowitego czasu cięcia  itd. Wszystkie te informacje mogą być bardzo przydatne podczas analizowania wydajności hali produkcyjnej i szukania sposobów na ulepszenie procesu produkcji.

2. Skuteczne planowanie produkcji

Analiza wykonanych zleceń produkcyjnych w dłuższym okresie, powinna być podstawą do planowania pracy. Na przykład możesz użyć tych danych aby sprawdzić, który okres w roku jest najbardziej obłożony pracą aby odpowiednio zaplanować zapasy i działania personelu na ten okres. Dzięki regularnej analizie danych, możesz wyprzedzić swoich zleceniodawców i zapewnić odpowiednie materiały do realizowania zlecenia.

3. Usprawnienie audytów zewnętrznych

Oprócz zapewnienia jakości części i zadowolenia klienta, zlecenia archiwalne mogą ułatwić płynne przejście przez audyty. Zachowując pełną historię produkowanych części, przetwarzanych zleceń produkcyjnych, zużytych arkuszy i wszystkich innych informacji możesz mieć pewność, że wszelkie istotne informacje pozwalające zweryfikować poprawność procesów produkcyjnych są dostępne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zleceniach produkcyjnych w SigmaNEST? Skontaktuj się z nami!